Zboże w karmie dla psa? Czy to zdrowe?

Karma zbożowa czy bezzbożowa? Jest to dosyć kontrowersyjny temat, o którym warto mówić, ponieważ od wyboru składników karmy zależy zdrowie pupila.

Dlaczego karma bezzbożowa stała się hitem?

Moda na karmę bezzbożową dla psa powstała z inicjatywy, że pies, który pochodzi od wilka był zawsze mięsożerny i nadal musi jeść mięso. “Pies który pochodzi od wilka”. To stwierdzenie najbardziej psuje zdrowie psów. Pies pochodzi od wilka a wilki nie myły szamponem sierści i nie czyściły uszu ani paznokci… No ale pies ewoluował, co niekoniecznie wpłynęło korzystnie na jego zdrowie. Hodowla naszych pupili doprowadziła do różnych chorób, przez co musimy bardziej dbać o nasze psy. Nie porównujmy psów do wilków!

Pies mięsożerny?

Wraz z samym psem ewoluował też jego układ pokarmowy. Zmienił się trochę pod kątem mięsożerności, trochę przeszedł do wszystkożerności. Nawet wilki zaczynają jeść rośliny. Więc czy zboże jest “niepsie”?

Zboże w karmach – porównanie

Zboże typu pszenica lub żyto zawierają wiele składników odżywczych, które pomagają jelicie w pracy. Niektóre przewody pokarmowe jednak reagują na nie alergicznie. Zboże to doskonały dodatek do karmy dla psów, pod warunkiem, że nie mają alergii. Myślę, że tylko dla nich powstała karma bezzbożowa. Karma bezzbożowa posiada trochę mniej odżywcze i najadające warzywa i owoce np. soczewicę lub ziemniaki.

Zapamiętaj!

Zbożowa karma jest przeznaczona dla psów bez alergii. Pamiętaj, że zboże w karmie powinno zajmować do połowy składu, nie więcej! Gdy wybierasz karmę, zwróć na to uwagę.