Historia psów – każdy psiarz musi ją znać!

Pies jest jednym z najwcześniej udomowionym przez człowieka zwierzęciem i jednocześnie jest jego najlepszym przyjacielem i najbardziej znanym zwierzęciem domowym. Jest z człowiekiem tak długo, że nie wiadomo już jak się spotkali i kiedy. Nikt nie zna również dokładnego pochodzenia naszych ukochanych pupili.

Podejrzewa się, że udomowienie psa zaczęło się około 10 – 15 tys. lat p.n.e. Wtedy na terenie dzisiejszej Turcji, Iraku, Iranu, Izraela i Europy przodkowie psów, czyli: wilki szare (Canis lupus) , likaony, cyjony i australijskie dingo, prawdopodobnie przyłączyli się do człowieka, korzystając z tego, że u niego mają pokarmu pod dostatkiem. Ludzie również na tym skorzystali, bo wykorzystywali pra-psy do pilnowania swoich osad, strzeżenia stad i w łowiectwie, bo zwierzęta nauczyły się gonić zwierzynę na długi dystans, póki ofiara nie odpuściła, po czym człowiek zabijał ją, bo tego nie potrafiło wykonać jego zwierzę. Po pewnym czasie pies stał się przyjacielem naszych przodków i zaczęto go traktować z większym szacunkiem, a nawet jako członka plemienia. Często traktowano go jako bóstwo. Starożytni Rzymianie cenili mastifa jako psa stróżującego i myśliwskiego. Przodkowie Greków mieli swoje odmiany chartów i mastifów, nawet w ich mitologii pojawia się Cerber – trzygłowy pies Hadesa.

Wykopaliska dowodzą!

Podczas prac archeologicznych w jaskini Goyet, w Belgii, znaleziono szkielet przodka dzisiejszych psów sprzed 31 tys. lat, a w Rosji, w górach Ałtaj, znaleziono pra-psa z ponad 33 tys. lat! W polsce, najstarsze ślady psów pochodzą z Sandomierza, gdzie została znaleziona czaszka sprzed 4 tys. lat p.n.e. Odkryty tam został również grób człowieka z 1700 roku p.n.e., który został pochowany z pięcioma psami!

Przodkowie poszczególnych ras

Ludzie tworzyli coraz to inne rasy, bo potrzebowali psów np. szybko biegających, lub idealnych do myślistwa. Na wykopaliskach znaleziono kości psa, nazywanego torfowym lub szpicem budowli na palach (Canis familiaris palustris Rutimieyer), który jest przodkiem dzisiejszych szpiców, pinczerów, terierów, dobermanów i brodaczów olbrzymich. Z kolei psy wilkopodobne, pasterskie i północne wywodzą się od Canis familiaris Inostranzewi, a dogi od Canis familiaris decumanus. Psy owczarkowe pochodzą od Canis familiaris matris optimae, a psy myśliwskie od tzw. psa popiołu (Canis familiaris intermedius). Charty, o których pochodzeniu mało wiadomo, najprawdopodobniej wywodzą się od Canis familiaris leineri.

Pies domowy, czyli canis familiaris, jako gatunek, po raz pierwszy został naukowo opisany przez Karola Linneusza w 1758 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarze “Historia psów – każdy psiarz musi ją znać!”