Zasady szkolenia psa – stosuj je!

Jest kilka takich zasad, które trzeba stosować podczas szkolenia psów, żeby dobrze, a nawet doskonale go czegoś nauczyć. Jeśli przeczytasz wpis i zaczniesz według niego szkolić pupila to efekt gwarantowany!

1. Więź to podstawa

Żeby coś wynikło ze szkolenia, musi być więź między psem a opiekunem. Psiak musi mieć poczucie bezpieczeństwa przy tobie oraz okazywać ci zaufanie. Możesz mu zrobić test, np. pójść na tor agility i potrenować z nim na przechylni. Jeśli przejdzie przez nią do ciebie, nie zwracając uwagi na wysokość, to jest bardzo ufny. Jeśli nie, to stwórz więź zabawą lub czasem spędzanym razem z pupilem.

2. Im wcześniej tym lepiej

Niegdyś zalecało się, by szczeniaka szkolić dopiero gdy urosną, ale nowe badania wykazały, że psiak 7 tygodniowy (49 dni) jest w stanie uczyć się tak samo jak dorosły! Z reguły więc powinno się zaczynać szkolenie w 8 tygodni życia, gdy szczeniak staje się członkiem nowej rodziny. Ma wtedy wielkie zaufanie i jest bardziej uległy, więc warto zacząć szkolenie wcześniej.

3. Uwaga!

Psiak musi zwracać na ciebie uwagę podczas szkolenia. Na początku nie trenuj w rozproszeniach tylko w zaciszu, ale potem możesz przechodzić gdzieś na przystanki autobusowe, do parku itd. Skupiony pies znacznie łatwiej się uczy.

4. Szkolenie “rodzinne”

Jeśli masz rodzinę i chcesz szkolić psa, to spróbuj ty go uczyć. Niech szkoli go tylko jedna osoba. Inni domownicy niech tylko sprawdzają jego umiejętności dając polecenia. UWAGA! Pamiętaj, żeby przypomnieć rodzinie o tym, żeby używali tych samych komend co ty, czyli np. Cicho a nie Nie szczekaj.

5. Nie karz za złe, nagradzaj za dobre!

Najważniejsza zasada: nie możesz karać za złe zachowanie, nawet mówiąc “NIE”. Musisz chwalić psiaka za dobre zachowanie, robić imprezę! Smaczki, tulenie, zabawa, daj mu to co lubi najbardziej! Np. jeśli szczeniak ssika się na kanapę, to zachowuj się neutralnie, zignoruj i dopiero gdy pójdzie posprzątaj, a gdy na dworze, to znowu robisz imprezę. Pies zrozumie, że chodzi o to, że dostaje dobre jak dobrze robi i to mu się opłaca.