Wakacje z psem – co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Wakacje. Niestety, na wyjazd musisz wziąć swojego psa – nie ma kto się nim zająć, a “psi hotel” jest za drogi. Czy jest to aż taki koszmar? Nie! Z pewnością wspaniale spędzisz ten czas i za rok ty i pies będziecie chcieli to powtórzyć. Zanim jednak wyjedziesz musisz zadbać o kilka rzeczy:

Psiolubne miejsca

Mówiąc słowo “psiolubne”, mam na myśli miejsca, w których psy są mile widziane, oraz miejsce, które będzie odpowiednie dla twojego pupila. No bo małe pieski niezbyt lubią długie chodzenie, więc pieska z grupy “psy ozdobne i do towarzystwa” nie zabierzesz w góry, a dużego psa gdzieś, gdzie będzie się nudził.

Wybranie nieodpowiedniego miejsca, może zaszkodzić psiemu zdrowiu! Np. mopsy i buldogi, oraz king charles spaniele, czyli jedne z psów o krótkich kufach, mogą przez upał mieć problemy z oddychaniem, więc nie mogą być nad morzem, chyba, że dobrze zabezpieczony przed słońcem np. kremem z filtrem, lub w nie słoneczny dzień.

Czym podróżować?

W samochodzie

Gdy podróżujesz samochodem, musisz zabezpieczyć swojego psa, żeby nie zrobił sobie i innym krzywdy gdyby stał się wypadek. Gdy zapewnisz psu te rzeczy, możesz się nie martwić, że nie będzie bezpieczny!

Pas to bardzo potrzebna rzecz, której efekt zobaczysz podczas wypadku. Ma też inne zalety: przytrzymuje psa na miejscu, żeby nie wystawiał głowy przez otwarte okno. Czemu? Przecież to tak słodko wygląda…. Pewnie wielu z was zadało sobie takie pytanie. Dlatego, że w psa może uderzyć jakiś przedmiot z dworu np. kamień, a poza tym twój pupil może wyskoczyć, jak zauważy coś ciekawego – to najbardziej tyczy się psów wykorzystywanych w myślistwie.

Pamiętaj! Nigdy nie przypinaj pasu do obroży! Podczas wypadku, lub próby wyskoczenia psa przez okno, obroża może udusić psa, lub sprawić mu chorobę.

Myślę, że powyższe ostrzeżenie objaśnia, dlaczego nie warto przypinać pasa do obroży. Jej rolę mogą wykonywać właśnie szelki. Jeśli spodobał ci się efekt szelek, zanim postanowisz wykorzystywać je na spacerach, sprawdź czy twoja rasa może używać szelek na co dzień, bo niektóre nie mogą, bo szelki u nich mogą przyczynić się do chorób barków, więc u takich ras zalecane są mocne, skórzane obroże. Oczywiście używanie szelek tylko w podróże nie będzie niebezpieczne dla twojego psa.

Pamiętaj! Nigdy nie pozwalaj swojemu psu wychylać się przez okno!

W pociągu

Bezpieczeństwo psa na peronie i w pociągu jest ważne, więc musisz zakupić swojemu pupilowi te rzeczy!

Dobre szelki przydadzą się również na peronie i w pociągu – pies się z nich nie wyślizgnie – w miejscu gdzie jest wielu ludzi i pociągów, które pędzą po torach, pewnie pies tylko o tym marzy.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem szelek to potrzebna ci będzie obroża, przy której założeniu masz pewność, że twój pies nie ucieknie ci tym razem, to jest idealne rozwiązanie dla ciebie!

Karmienie psa na wakacjach

Na wakacje z psem musisz zabrać zapas żywności. Jeśli jakieś małe zwierzątka zjedzą jedzenie psa…. Musisz, nawet jeśli nie będziesz miał daleko od miasta – skąd wiesz czy będzie tam karma, jakią twój pies lubi i jego ulubione smakołyki?

Z psem w lesie

Wyprawa z psem po lesie to dla niego wyczerpujące, ale ciekawe spędzenie czasu oraz narażenie się na pasożyty. Nie tylko on ryzykuje – ty również, więc musicie się zabezpieczyć. Ty – weź opaskę na rękę, lub spsikaj się jakimś sprayem. Psu kup obrożę przeciw kleszczom i specjalny spray dla niego!

Niestety, nie tylko pasożyty grożą twojemu pupilowi: dzikie zwierzęta, trujące grzyby oraz węże, też stanowią niebezpieczeństwo dla czworonogów.

Po za tym musisz mieć zawsze psa na smyczy – nie są rzadkie ucieczki psów w lesie!

Spraw, by wycieczka do lasu z psem, była dla niego przyjemna – pobaw się z nim, pobiegaj i porób z nim to, co on lubi!

Pies nad morzem

W te wakacje byłam nad morzem w Rewalu. Było tam wiele psów, które bawiły się na plaży. Jednak zanim pójdziesz z psem na plażę, musi zdać trening posłuszeństwa, a ty musisz się przygotować na to, że z psem na plaży nie odpoczniesz!

Najlepiej wyjść z psem na plażę, kiedy jest mało ludzi

Kompletna lista rzeczy na wyjazd

Podczas wyjazdu nie może się okazać, że zapomniałeś czegoś dla swojego pupila! Specjalnie dla ciebie przygotowałam listę:

Oczywiście, jeśli masz jeszcze jakieś rzeczy, które chciałbyś zabrać, możesz je wziąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

2 komentarze “Wakacje z psem – co musisz wiedzieć przed wyjazdem?”