Pies w mieście – czy pies może mieszkać w mieszkaniu?

W wielu opisach rasy można znaleźć zdanie, że “pies nie jest przystosowany do życia w mieście”. No tak, dla niektórych ras z bardzo długą i gęstą sierścią mieszkanie może być za ciepłe i przez to życie w nim może być trochę męczące… Więc nie chodzi o wielkość mieszkania lub domu, tylko o warunki w nim panujące. Nawet w największej willi pies się nie wybiega, a po dobrym spacerze potrzebuje jedynie kawałka podłogi do odpoczynku. Pies w ciągu tygodnia zadowolić może się krótkimi spacerami kilka razy wokół bloku, ale chociaż raz w tygodniu, powinien wybiegać się np. pójść na działkę, do lasu lub nad jezioro.

Mieszkanie w domu z ogrodem, co według ludzi może być rajem dla psa, może stać się dla niego więzieniem. Większość psów żyjących w takich warunkach nie jest wyprowadzanych na spacery, a przynajmniej nie regularnie – przecież mają duży ogród do wyhasania się – i wychodzą dopiero wtedy kiedy uda im się uciec przez otworzoną furtkę.

Tylko na smyczy

Pies w mieście nie może chodzić bez smyczy. Nie można pozwolić psu chodzić tak o po klatce, bo ktoś zapomni zamknąć drzwi i pies wybiegnie na ulice, może pod auto. Pies w dużym mieście musi być posłuszny panu, jeśli chodzi o smycz. Chodzenie bez smyczy może zagrażać jemu zdrowiu i życiu.

Odpowiedzialność o twojego pupila

W mieście na psa czyha dużo niebezpieczeństw: samochody, tramwaje, ruchliwa ulica, źli ludzie, inne, silniejsze i nieprzyjazne psy. Jeśli masz psa, musisz go pilnować! Nie możesz go spuścić z oka, jeśli jesteś w środku wielkiego miasta. Nie może ci uciekać. Taka ucieczka może spowodować szkody, za które TY masz odpowiedzialność.

Warto założyć psu identyfikator lub czip, żeby szybko go znaleźć, gdy ucieknie ci na spacerze. Musisz też zawsze sprzątać gdy twój pies zrobi kupy na trawnik. Nie bez powodu na wielu jest napisane “posprzątaj po swoim psie” :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.