Linienie u psa – jak je przeżyć?

Linienie to ciężki czas dla właściciela każdego psiaka. To czas, gdy jego pupil wymienia sierść – albo grubą na cienką (wiosna), albo cienką na grubą (jesień). Linienia nie da się ominąć, ale możesz je trochę “uspokoić”. Przynajmniej w jakimś stopniu – bo całkowicie niestety nie.

Dlaczego pies linieje?

Najpierw pojawia się pytanie po co psu sierść. Sierść to nie tylko psie “ubranko”. Ona chroni psa przed przegrzaniem się w lato i zmarznięciu zimą, oraz promieniowaniem i bakteriami. Po za tym cechuje niektóre rasy: golden retriever jest długowłosy, a labrador – krótko. Dzięki niej można stwierdzić też czy pies jest chory – jeśli jest miękka i połyskująca to znaczy, że jest zdrowy, a jeśli matowa i twarda to lepiej pójść do weterynarza.

Linienie więc jest po to, żeby przystosować psią sierść oraz skórę do warunków pogodowych – chłodu, bądź upału. Można powiedzieć, że jest to “zmienianie sierści” z grubej, na cienką lub odwrotnie. Pomaga mu to w wytrzymania lata i zimy – bo ciężko by mu było z letnią, cienką sierścią wytrzymać w zimę, nieprawdaż?

Sposoby na linienie

Jest kilka sposobów, dzięki którym możesz zmniejszyć linienie, które są całkiem skuteczne. Najmniej skutecznym z nich jest szczotkowanie psa. O skuteczności tej metody decyduje szczotka, której używasz. Najlepsze są furminatory, ale one są drogie. Jeśli chcesz tańszą ofertę – proponuję zwykły druciany grzebień. Nie polecam szczotek tradycyjnych, z kuleczkami na końcach, one w ogóle nie działają. Tak samo gumowe szczotki i inne wymysły sprzedawców, np. autoczyszczące szczotki. Do długiej sierści, np. goldena, one się całkowicie nie nadają. A do krótka sierść mopsa, lub labradora, będzie zamiast trzymać się na szczotce, spadać na podłogę. I w tym momencie to nie ma sensu.

Bardziej skutecznym sposobem są kąpiele psa. Kąpiel usuwa martwy włos i powoduje, że włosy na jakiś czas przestają wypadać. Możesz też użyć specjalnych szamponów zmniejszających linienie, ale mogą po nich wystąpić reakcje alergiczne psa, więc sprawdź czy twój pies nie jest na nie uczulony, lub kup hipoalergiczny.

Kolejnym sposobem jest wzbogacenie diety psa. Sprawdź, czy twój pies je karmę wzbogaconą w białko i inne ważne substancje odżywcze. Dodatkowo możesz polać jedzenie twojego psa, czy to karma sucha, czy mokra, czy BARF, olejem z łososia. To również pomoże szybciej i łatwiej uporać się z linieniem.

Sierść wszędzie?

Zwykle, szczególnie w przypadku krótkowłosych lub szorstkowłosych psów, sierść jest dosłownie wszędzie. Po rogi fotela, do blatu kuchennego, czy twojej grzanki. Dlatego jest kilka sposobów, żeby pozbyć się sierści.

W przypadku podłóg – cóż, nie ma rady, trzeba kupić porządny odkurzacz. Ale za to w przypadku ubrań da się coś poradzić. Możesz wyczyścić je za pomocą taśmy klejącej lub specjalnej do czyszczenia ubrań z kurzu, lub, jeśli jest ich więcej, to możesz je wyprać wraz z szorstką ścierką, którą wyciera się np. podłogi, i do niej w praniu przyczepi się cały brud.

Co do odkurzaczy, żeby oszczędzić sobie roboty, można kupić robota sprzątającego, który sam będzie jeździł po mieszkaniu i odkurzał sierść, rozsypaną karmę, watę z zabawek itd.

2 komentarze “Linienie u psa – jak je przeżyć?”

Komentarze są wyłączone.