Jak pies z kotem – czy te zwierzaki mogą żyć w zgodzie?

Pies i kot to najpopularniejsze zwierzęta domowe. Chciałbyś mieć je razem pod jednym dachem, ale słyszałeś powiedzenie “żyć jak pies z kotem” i wahasz się, czy się zaakceptują? Nie ma rzeczy niemożliwych, wystarczy je do siebie przyzwyczaić i będą przyjaciółmi

Dlaczego się nie lubią?

To pytanie, które warto sobie zadać na początku. Odpowiedź na nie brzmi: bo się różnią. Mają różne upodobania, inną mowę ciała, inny tryb życia – kotki lubią być samotne, a pies to zwierzę stadne, już od samego początku jego istnienia – przecież jego przodek, wilk szary, żył w watasze. Po za tym różnica mowy ciała może trochę przeszkodzić w komunikacji.

Różnice mowy ciała psów i kotów

  • Kładzenie się na grzbiecie

U psów ten gest oznacza uległość, poddanie się innemu zwierzęciu i psom. U kotów – pełne zrelaksowanie. Jak więc psiak może zrozumieć kota? Że się poddał i nie da mu spokoju, kiedy będzie odpoczywał.

  • Merdanie ogonem

Machanie ogonem u psów, jak zapewne wszyscy wiedzą oznacza radość, podekscytowanie. A jak odbiera to kociak? Jako agresywność, ostrzeżenie ze strony psiaka i go może zaatakować, lub po prostu zwiać, a pies będzie zdezorientowany i nie będzie wiedział, co źle zrobił, przecież tylko okazał radość.

  • “Pies głową w dół”

Tak ta poza zwana jest w jodze. Polega ona na wyciągnięciu łap do przodu i daniu wysoko zadu. U psa jest to zachęta do zabawy, a kot może to wziąć za pozycję obronną, która ma go wystraszyć, bo to znaczy w jego języku, i po prostu zaatakować.

No ale jak je przyzwyczaić?

Poznawać muszą się stopniowo, miarowo. W pierwszy dzień niech będą w innych pokojach i niech będą bawić się nawzajem swoimi zabawkami – kotkowi daj zabawki psa, a psu – kota. Dzięki temu poznają swoje zapachy i siebie. Gdy już będzie pora na poznanie, przeprowadź to w bezpieczny sposób – kot niech będzie w transporterze, żeby psiak mógł dokładnie go obwąchać. Potem, gdy już przyjdzie na to pora weź psa na smycz i po prostu niech się poznają. Różnie ten proces przebiega: niektóre zwierzaki w ogóle nie okazują zainteresowania, inne – są agresywne wobec siebie. W takiej sytuacji musisz od razu zareagować – tu chodzi o bezpieczeństwo czworonogów – i spróbować gdy się uspokoją.

Najlepiej już w dzieciństwie

Jeśli szczeniak i kotek znają się od początku życia, nie będzie trzeba aż tak skomplikowanego procesu – same się zapoznają ze sobą.

Kilka zasad

Jest kilka podstawowych rzeczy, które musisz zrozumieć.

  • Nowo przybyły jest intruzem

Dla zwierzaka, który był “pierwszy”, nowy jest intruzem. Szczególnie tak odbierze go jeśli nie lubi gości w domu. Przez takie rozumowanie może być agresywny i nieufny wobec nowego lokatora.

  • Nie karaj jednego z zwierzaków w obecności drugiego….

Bo źle będą cię rozumieć. Karzesz kotka czy pieska? Skąd one mają wiedzieć?

  • … I traktuj je równo

Niech jakiś zwierzak nie czuje się odrzucony lub wywyższony – to może doprowadzić do ich złego samopoczucia

Rasa ma wpływ na zachowanie psa wobec kota?

Jasne! Raczej polecam łagodne i spokojne rasy do domów z kotami. Nie mogą być to rasy myśliwskie, które mogą polować na kociaka.

Pogoń za kotem

Jak oduczyć ganiania za kotem? Tu masz poradnik!