Jak nauczyć psa zostawania samego w domu?

Jeśli dużo pracujesz, gdzieś wychodzisz, no ogólnie, nie cały dzień jesteś w domu, a sprawiłeś lub chcesz sobie sprawić psa, musisz wiedzieć jak go nauczyć zostawania w samotności!

Od czego zacząć?

Zostaw na chwilę psa/szczeniaka samego w pokoju, zamknij drzwi i wyjdź do pokoju obok. Zadbaj o to, żeby miał w środku zabawki, żeby się nie nudził. Najlepiej zrób mu torbę na zabawki, którą będziesz wyciągał kiedy będziesz wychodził z domu – wtedy pies skojarzy sobie twoje wychodzenie z domu z przyjemnością.

Na wczesnym etapie nauki, gdy wyjdziesz do innego pokoju, rozmawiaj – żeby czworonóg wiedział, że tam jesteś.

Pierwsze kroki nauki

  1. Nie zwracaj uwagi na psa

Po prostu go ignoruj. Przez około godzinę, niech bawi się sam, niech wszystko robi sam. Nawet jak będzie patrzył na ciebie “psimi oczkami”, wskakiwał na ciebie, nie zwracaj na niego uwagi. Nie reaguj. Nie odpychaj, nie patrz na niego. W końcu znajdzie sobie jakieś zajęcie – pobawi się, odpocznie, może zaśnie…

Kropka robi tylko to, co się jej opłaca, zawsze radosna i energiczna. Chyba że zostaje sama w domu – wtedy zakopuje się w poduszki i natychmiast zasypia.

Adam, właściciel west highland white teriera Kropki. (johndog.pl)

2. Przyzwyczaj psa do ubierania się

Twój pupil, gdy widzi coś nietypowego, jak to, że ubierasz się w kurtkę i wychodzisz z domu, staje się podekscytowany. Nie rób z wyjścia wielkiej “afery”. Wpierw przyzwyczaj swojego psa do tego momentu.

Od czasu do czasu ubieraj kurtkę, buty, szalik itd. i po prostu zostań w nich kilka minut w domu. Szczeniak w końcu uzna to po prostu za codzienność i nie będzie się tak podniecał jak za pierwszym razem.

3. Bramka

Kup bramkę do drzwi i umieszcz ją w wejściu do jednego pokoju. Dzięki niej, pies będzie cię widział, kiedy będziesz akurat przechodził. Na początku może będzie stał przy bramce i wyczekiwał cię, ale w końcu odpuści i zacznie się bawić. Po prostu zajmie się sobą.

Pamiętaj, żeby otworzyć bramkę dopiero wtedy, kiedy czworonóg będzie spokojny, a nie kiedy wyje i piszczy.

Przed wyjściem…

  • Pamiętaj o zostawieniu psu zabawek, którymi podczas twojej nieobecności będzie się bawił. Najlepiej zostaw mu wcześniej wspomnianą “torbę z zabawkami”, którą dawać mu będziesz tylko wtedy, kiedy będziesz wychodzić.
  • Pamiętaj o zostawieniu jedzenia – pies musi mieć cały czas dostępność do wody i karmy. Jeśli jest szczeniakiem, lub łakomczuchem, tego drugiego daj mu mniej.
  • Wyprowadź psa na dłuuuugi spacer – psiak po nim pewnie będzie zmęczony i po prostu położy się do legowiska i zaśnie.
  • Jeśli możesz, jak najbardziej skróć czas nie bycia w domu, bo pies może mieć później problemy separacyjne.
  • Jeśli ten dźwięk jest psu znany, włącz radio lub muzykę klasyczną.
Psy, które dużo czasu spędzają z ludźmi, potrzebują wytrwałej i długiej nauki.