Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy? – szkolenie pozytywne!

Niestety, ciągnięcie na smyczy to bardzo powszechny problem wśród właścicieli psów. Niektórzy jednak uważają, że wystarczy raz mocno pociągnąć, albo założyć kolczatkę (nieeeeee!) i już pies nie będzie napinał smyczy. Ich sposób jest jednak bardzo mylny. Przecież można psu zrobić krzywdę! Dodatkowo przez mocne pociągnięciem nie wzbudzisz w nim tylko uległości – jak mogłoby się pomyśleć – ale też zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa i zaufania oraz strach, który może przejść w zachowania agresywne. Więc czy jest inny sposób na naukę luźnej smyczy, niż siłą?

Zaczynamy!

Na początku pójdź z psem tam, gdzie jest mało rozproszeń czyli np. na ogródek lub po prostu do domu i załóż mu smycz. Jeśli możesz, kup szelki z zapięciem z przodu, ale to nie konieczne. Ułatwią one zadanie, ponieważ gdy pies napina linkę, szelki go obracają w stronę właściciela i zmuszają go do zatrzymania się. Jeśli jednak nie masz tego sprzętu wystarczy zwykła obroża. Przejdź kilka kroków i gdy pies zaczyna ciągnąć, zatrzymaj się i zawołaj go po imieniu, żeby zwrócił na ciebie uwagę i leciuteńko pociągnij za smycz tak żeby trochę podszedł. Pamiętaj, żeby nie używać do tego dużo siły. Obróć się i pójdź powoli w drugą stronę, przywołując pupila. Powtarzaj to kilka razy, chodząc tak w kółko.

Nauka chodzenia przy nodze

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest umiejętność chodzenia przy nodze. Jest to jedna z łatwiejszych rzeczy w szkoleniu. Musisz zwyczajnie wziąć ulubiony przysmaki pupila i po prostu pokazać mu je i zrobić kilka kroków. Jeśli pies podąży tuż koło ciebie, koło nogi i smaczków, wydaj komendę “Zrównaj” oraz nagródź go.

Pozwól biegać i odkrywać

Psy zwykle ciągną na smyczy, ponieważ mają potrzebę eksplorowania. W tym wypadku, pójdź gdzieś gdzie twój pies najczęściej ciągnie, np. do parku i jeśli masz pewność, że psiak ci nie ucieknie (komenda do nogi) to spuść go ze smyczy i pozwól mu odkrywać.

Powtarzaj ćwiczenia na spacerach i efekt gwarantowany!