Cieczka – wszystko co musisz wiedzieć!

Chociaż u suk kastrowanych ona nie występuje, to z tym problemem muszą liczyć się hodowcy. Dowiedz się trochę o zmorze właścicielów suczek, cieczce!

Kiedy występuje?

Cieczka to etap cyklu reprodukcyjnego suki. Ile trwa? Zwykle jest to 21 dni, czyli trzy tygodnie. Może być to też jednak krótszy czas, czyli dwa tygodnie, lub dłuższy, czyli np. cztery tygodnie. Jeśli właściciel suczki nie chce mieć szczeniaków powinien zwrócić szczególną uwagę na swoje zwierzę.

Kiedy pierwszy raz?

Czas “rozpoczęcia” jest indywidualną sprawą, ale można powiedzieć że cieczka występuje około między 6. a 12. miesiącem życia suczki. U niektórych dużych ras cieczka może się pojawić dopiero w wieku 24 miesięcy. Jeśli suczka ukończyła już dwa lata, a cieczka nadal się nie pojawiła, trzeba pójść z nią do weterynarza, by odkrył, jakie są tego przyczyny.

Jakie są objawy?

Jeśli suczce zacznie lecieć krew z dróg rodnych i będzie wszędzie puszczać mocz, to może oznaczać, że ma cieczkę. Wtedy może też zapraszać kawalerów do siebie i zbierać różne rzeczy z dworu.

Jak zapobiec brudzeniu mieszkania?

Podczas cieczki sukom intensywnie leci krew z dróg rodnych i mogą brudzić tym mieszkanie, chociaż podczas tego etapu bardziej dbają o higienę. Jeśli więc nie chcesz mieć brudnych mebli i kanapy, radzę przykrywać je prześcieradłem lub innym materiałem.

Istnieją też “majtki dla psów”, które kupisz w każdym sklepie zoologicznym. Pamiętaj! Suka ie może cały czas chodzić w tych majtkach, bo może mieć potem odciski!