Agility, czyli dziedzina psiego sportu, jest idealnym spędzeniem czasu z psem, rywalizując z innymi. Dlaczego zyskała taką popularność? Czemu jest taka widowiskowa?
Co to właściwie agility?
Agility to po polsku zwinność, więc polega ono na tym, żeby pies rozwijał się fizycznie i psychicznie. Czworonóg pokonuje przeszkody, takie jak płotki, tunele, opony, drabiny, kładki itd. żeby dotrzeć do pana i dostać smaczka. Na zawodach robi się to na czas, wygrywa pies który najszybciej pokonał cały tor. Nie jest to jednak takie proste. Pies pokonuje parkour, czyli cały tor, w pędzie, od podanej strony z precyzją i delikatnością. Dodatkowo musi on mieć silną więź ze przewodnikiem, który prowadzi go przez cały tor. Jest to więc dosyć wymagająca dziedzina.
Dla jakiego psa?
Agility to dobre rozwiązanie dla psich sportowców, wymagających dużej dawki ruchu. Również dla psów słąbo związanych z człowiekiem, będzie to czas na polepszenie relacji i wzajemnego zaufania. Trenowanie agility jednak nie jest wskazane dla pewnych psów, np. chorych lub starych oraz szczeniąt, które mają czas wzrostu organizmu i taki wielki wysiłek może im przeszkodzić w prawidłowym rozwijaniu się. Dopiero po ukończeniu roku życia, kiedy psy są energiczne, przywiązane do człowieka i ufające mu, oraz chętne do nowych rzeczy, warto zacząć agility. W agility sprawdzą się owczarki oraz psy myśliwskie, zwinne, lekkie i zgrabne, ale równie dobrze poradzą sobie mniejsze rasy takie jak np. corgi lub westie. Lepiej ograniczyć agility u ras podatnych na dysplazję.

Jak przygotować psa do zawodów?
Przed uczestniczeniem w zawodach warto z psem trenować, np. na tzw. psich placach zabaw lub na torach treningowych. Warto też wzmocnić więź między opiekunem a psem, żeby poszło jak z płatka bez pomyłki. Możecie zacząć chodzić do psiej szkoły, spędzać więcej czasu razem, szkolić się nawzajem… Psiak musi znać podstawowe komendy potrzebne do agility. Jeśli pies na próbnym torze, boi się pewnych przeszkód, wprowadzaj je stopniowo i miarowo – krótki tunel, mała kładka, niski płotek. Potem zacznij rozszerzać zakres. Na pewno wam się uda!
Na zawodach
Dobrym rozwiązaniem będzie trenowanie w domu dla rozrywki, ale jeśli planujesz rozkręcać karierę sportową na poważnie, na zawodach, musisz zapoznać się z najważniejszymi częściami regulaminu.
- W zawodach prowadzonych przez FCI bądź ZKwP brać udział może JEDYNIE pies rasowy. (nie martw się, nie tylko te organizacje organizują agility. Na innych zawodach też są mile widziane kundelki!)
- Oficjalne zawody agility przewidują podział psów na pięć kategorii w zależności od wzrostu
- Na zawody nie można wprowadzać psich przysmaków – przewodnik i pies muszą się porozumieć gestami i komendami.
- Zawody wygrywa pies, który wszystkie przeszkody pokona bez problemu, najszybciej i w odpowiedniej kolejności.
- LISTA ROZMIARÓW
- Extra Small („XS”) dla psów poniżej 28 cm wysokości w kłębie
- Small („S”) dla psów od 28 cm i poniżej 35 cm wysokości w kłębie
- Medium („M”) dla psów od 35 cm i poniżej 43 cm wysokości w kłębie
- Mini Large („ML”) dla psów od 43 cm i poniżej 50 cm wysokości w kłębie
- Large („L”) dla psów od 50 cm wysokości w kłębie

O czym pamiętać?
Pamiętaj, że każdy pies ma inny poziom możliwości i niektóre przeszkody i wysiłek mogą doprowadzić do chorób: zwichnięć, dysplazji, kulawizny… Więc lepiej nie ryzykować i ocenić możliwości psa. Powodzenia w szkoleniu i na zawodach!