NOVA SCOTIA DUCK TOLLING RETRIEVER (Retriever z Nowej Szkocji)

Najmniejszy z retrieverów o łagodnym i przyjaznym usposobieniu. Rasa cieszy się popularnością na całym świecie. Dzięki wyglądzie i charakterze, coraz częściej interesują się nimi hodowcy.

Historia

Tollery powstały w Kanadzie, jak sama nazwa wskazuje. Ich historia nie została dokładnie udokumentowana, mówi się, że Europejczycy przywieźli rude psy, które potem krzyżowano z tamtejszymi spanielami i innymi retrieverami. Mówi się tez że mogło dojść do skrzyżowań z seterem irlandzkim, płochaczem holenderskim, labrador retrieverem i flat coated retrieverem.

Nazwę rasy można dokładnie przetłumaczyć jako “aportera z Nowej Szkocji wabiącego kaczki”. Takie było też jego zadanie. Bawił się przy brzegu jeziora patykiem, co interesowało kaczki które patrzyły na niego zaciekawione. Mogło się zebrać tam nawet 200 kaczek, które potem padały ofiarą myśliwych, którzy chowali się za krzakami.

Charakter

Jest to energiczny na dworze, lubiący zabawę a zarazem spokojny szczególnie przy głaskaniu, które uwielbia. Te retrievery ą zwinne i chętne do pracy z człowiekiem, szybko się uczą, mogą się nauczyć kilku sztuczek w jeden dzień. Jego podstawowym żywiołem jest woda, w której czuje się najlepiej więc raz na jakiś czas powinien mieć do niej dostęp – chociażby mały basenik na działce. Spacery powinny być długie, powyżej 30 min., i nie mogą polegać na zwykłym chodzeniu przy nodze, tylko muszą być pełne zabaw i atrakcji – wybierz się z nim na psi plac zabaw lub urządź mu w parku sniffari. To pies ceniący sobie obecność właściciela – czy to w formie spacerów, czy zabawy albo głaskania, dlatego ciężko jest go nauczyć zostawania w samotności.

Retriever z Nowej Szkocji jest łakomczuchem, więc trzeba uważać, żeby go nie przekarmić, ponieważ otyłość może prowadzić do różnych chorób. Nie sprawdzi się jako pies stróżujący, bo uwielbia ludzi, ale może być psem alarmującym, ponieważ jest dosyć szczekliwym psem gdy się podekscytuje. Retriever zwabiony zapachem wiewiórki lub czegoś innego może od ciebie uciec na spacerze, więc lepiej w mieście trzymaj go na smyczy, jeśli nie umie tak dobrze przywołania. Jest to pies idealny dla niedoświadczonej z psami osoby, ponieważ jest łatwy w ułożeniu i nie jest uparty.

Toller sprawdzi się jako mieszkaniec miasta, jeśli zapewnisz mu czas z właścicielem i odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. Na spacerach warto uwzględnić wodę i zabawy umysłowe, takie jak flyball, snnifari lub trening do agility czy obedience. Nova scotia duck tolling retriever dojrzewa do dwóch lat.

W przypadku tego retrievera obojętne jest czy będzie miał obrożę czy szelki, ale najlepiej jeśli to będą szelki typu guard.

Wygląd wzorzec

Pies średniej wielkości (pies 43-51 cm, suka 45-53 cm), silny, zwarty, harmonijny, dobrze umięśniony, o średnim lub ciężkim kośćcu. W pracy szybki i energiczny w działaniu, głowa noszona prawie na poziomie linii grzbietu. Mocno owłosiony, lisi ogon znajduje się w ciągłym ruchu. Sierść ma gęstą, lekko falowaną na grzbiecie. Barwa sierści to różne odcienie koloru czerwonego i pomarańczowego, na okrywie włosowej dość często pojawiają się białe znaczenia – maska, klatka piersiowa, stopy i koniec ogona.

Pielęgnacja

Jest on prosty w pielęgnacji wystarczy czesać go raz na tydzień i kąpać raz na pół roku szamponem. Resztę mniejszych zabrudzeń myć samą wodą. Linieje dwa razy w roku umiarkowano, najbardziej we znaki daje się podszerstek.

Zdrowie

Jest to nad wyraz wytrzymała rasa, odporna na niepogodę. Niestety jest wiele chorób genetycznych zagrażających tej rasie, występowały przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, wnętrostwa, dwurzędowości rzęs, niedoczynność tarczycy i choroby oczu. Tollera NIE MOŻNA karmić przed lub po wysiłku fizycznym, gdyż może to zagrażać jego zdrowiu. Aktywny pies powinien dostawać w porcji jedzenia dawkę węglowodanów i witamin.

Komentarz do “NOVA SCOTIA DUCK TOLLING RETRIEVER (Retriever z Nowej Szkocji)”

Komentarze są wyłączone.