MOPS (PUG)

Mops to wesoły i towarzyski psiak o radosnym usposobieniu. Jest leniuszkiem więc nie trzeba mu poświęcać dużo czasu na spacery. Jest znany na całym świecie przez swój krótki, płaski pyszczek i fałdy.

Historia

Należy on do grupy 9 – psów ozdobnych i do towarzystwa oraz sekcji 11 małych molosów. Mops najprawdopodobniej pochodzi z Dalekiego Wschodu. Naukowcy i badacze są zgodni co do tego, że z Chin. W pradawnych kronikach z 551-479 r. p.n.e można napotkać wzmiankę o malutkich pieskach z płaskimi pyskami. Były maskotkami tamtejszych myśliwych, ale nie brały udziału w polowaniach. Na chińskich porcelanach widniały często namalowane pierwowzory mopsów. Do Europy zostały przywiezione przez kupców w XVI wieku. Już od początku stawały się w niej popularne, najczęściej wśród głów państw i innych ważnych osobistości. Gdy Wilhelm III Orański został królem Anglii, przywiózł do niej ze sobą właśnie mopsa, który od razu był uwielbiany przez całą Wielką Brytanię. Nie tylko on kochał te psy. Hodowali je również: caryca Katarzyna Wielka, Jerzy III i królowa Wiktoria. To jak teraz mopsy wyglądają zawdzięczamy w szczególności właśnie anglikom.

Charakter

Mopsiki mają przyjazne usposobienie. W przeciwieństwie do jego smutnego pyszczka, mops jest radosnym i entuzjastycznym pieskiem. Jest czuły, łagodny i cierpliwy dzięki czemu nadaje się dla nawet malutkich dzieci. Jest zawsze chętny do zabawy. Ceni sobie czas spędzony z właścicielem i nie lubi samotności. Podczas nieobecności właściciela najczęściej z nudów zasypiają, ale mogą przejawiać lęk separacyjny. Psiak idealny dla początkujących psiarzy. Łatwo się uczy, chociaż bywa uparty. Właściciel mopsa musi być konsekwentny, ponieważ jest on strasznym łakomczuchem, a jednocześnie podatny jest na otyłość. Jego miłość do jedzenia można wykorzystać w szkoleniu. Jeśli chcesz mieć psa stróżującego – nie wybieraj mopsa. Na pewno się nie sprawdzi ze względu na swoją miłość do ludzi.

Mops to pies przywiązany do właściciela, więc nie ucieknie od ciebie. Nie będzie również przejawiał skłonności do agresji. Ponieważ nie wymaga dużej ilości ruchu, jest idealnym mieszkańcem miasta. Mops nadaje się do rodziny z dziećmi, jest wobec nich troskliwy.

Wygląd – wzorzec

Ma krótki, charakterystyczny pysk i fałdy. Zwykle jest szaro – czarnego umaszczenia ale może być też cały czarny. Jego wzrost waha się pomiędzy 30 i 40 cm u psów i 25 i 33 cm u suk. Waży 6 – 8 kg. Niestety, mopsy linieją przez cały rok.

Pielęgnacja

Mops wymaga częstego przemywania miejsc pomiędzy fałdkami, ponieważ mogą się tam gromadzić brudy prowadzące do chorób i zanieczyszczeń organizmu. Mopsa trzeba czesać kilka razy w tygodniu, szczotką o twardym włosiu a raz na jakiś czas przeczesywać grzebieniem. Po każdym spacerze trzeba sprawdzić całą powierzchnię skóry mopsa, również pod fałdami.

Fałdę na nosie trzeba przemywać 4 razy w tygodniu specjalnym płynem do tego, najlepiej regularnie, bo może dojść do stanu zapalnego. Uszy mopsa są bardzo wrażliwe, więc je też trzeba regularnie przemywać. Zęby, podatne na okładanie się kamienia, trzeba codziennie myć i kontrolować u weterynarza.

Zdrowie

Jeśli poświęcasz dużo czasu na pielęgnację i dbanie odpowiednio o psa, nie powinny występować choroby. Możliwe są jednak przypadki chorób serca lub układu oddechowego takie jak astma. Rzadziej występują problemy ze stawami, takie jak wypadanie rzepki lub dysplazja.

Mopsy źle znoszą upały, dlatego warto ograniczyć spacery w wysokich temperaturach oraz zapewniać stały dostęp do wody.

Naturalne u mopsów jest chrapanie i charczenie, jednak jeśli cię to niepokoi, lepiej wybrać się do weterynarza.