GOLDEN RETRIEVER

Niektórzy nazywają go labradorem z długą sierścią. Przyjaciel dzieci, znany ze swojej łagodności. Najpopularniejszy pies rodzinny, z przeszłością w lasach. Ma charakterystyczny, szeroki uśmiech.

Historia

Aż trudno sobie wyobrazić, że rasa, która powstała do polowań na drobną zwierzynę i ptaki, jest teraz najpopularniejszym psem rodzinnym. Zaczęło się w 1864 roku, kiedy pochodzący ze Szwecji sir Dudley Marjoribanks, potrzebując pupila, który pomagał mu by w polowaniach na małą zwierzynę, kupił psa, o złocistej maści, rasy Wavy Coated retriever. Rasa ta nie rodzi zwykle szczeniąt o tym kolorze, więc te były wyjątkowe, podobnie jak i potomstwo – Dudley rozpoczął hodowlę i skrzyżował swojego czworonoga z suką rasy Tweed Water Spaniel, Bellą. Po kilku jeszcze krzyżowaniach, przeważnie z złotymi bloodhoundami, powstał dzisiejszy golden retriever.

Charakter

Golden to spokojny, łagodny i cierpliwy pies, który jeśli może, chętnie wyładuje energie na spacerze. Nadaje się do psich sportów typu agility. Jest wrażliwy i czuły, więc źle traktowany, nie będzie czuł się dobrze. Bardzo przywiązuje się do rodziny i właściciela. Uwielbia zabawę i aktywności na dworze.

Goldena jest bardzo łatwo uczyć czegokolwiek. Wykona każde twoje polecenie, bo najważniejsza dla niego jest relacja z tobą. Nie potrzeba nawet smakołyków do wychowania tego psiaka, chociaż zawsze najlepiej na psy działa nagroda w postaci jedzenia. Najprzyjemniejsza będzie dla niego nauka przez zabawę – połączenie dwóch rzeczy które najbardziej lubi. Jeśli jest to koniecznie, zniesie samotność, lecz przednio musisz go tego nauczyć. Golden jest raczej psem rodzinnym, więc nie nadaje się do życia w budzie. Psiak nie wybrzydza, ale na niektóre produkty wykorzystywane w karmie ma alergię, a po za tym może stać się otyły i przez to mieć choroby serca i płuc, oraz problemy z oddychaniem. Na pewno nie sprawdzi się jako stróż, bo jest łagodny i uwielbia ludzi. To też ma swoje plusy: nie będzie agresywny w stosunku do gości, wręcz przeciwnie, serdecznie ich powita i pozwoli się głaskać. Rasa ta nie jest szczekliwa i potrafi być cicho, ale czasami da głos, kiedy będzie podekscytowany. Golden ni będzie ci uciekał, chyba że poczuje zwierzynę, lub nie ma silnej więzi z właścicielem.

Może żyć w mieszkaniu, jeśli zapewnisz mu dawkę ruchu i czas spędzony z tobą. Od czasu do czasu warto wychodzić z nim na godzinne lub dłuższe spacery do parku. Na spacerach warto uwzględnić wodę, bo rasa ta, podobnie jak wszystkie aportery i psy wodne, ją uwielbia, więc kąpiel goldena to problem.

Mimo jego wzrostu, łatwo jest go przewieść, chociaż nie wszystkimi środkami transportu. Golden jest łagodny, ale mimo tego warto zaopatrzyć się w kaganiec, jeśli chcesz podróżować publicznymi środkami transportu.

Wygląd – wzorzec

Szatę ma gładką lub falistą, dłuższe włosy na klatce piersiowej, brzuchu, tylnej stronie przednich łap, udach i ogonie. Podszerstek ma gęsty, wodoodporny. Sierść w odcieniach złotego lub kremowego (nie czerwona ani mahoniowa). U złotego psa dopuszczalne jedynie kilka białych włosów na piersi, jednak są również całe białe przypadki. Golden mierzy w kłębie psy 56-61 cm, suki 51-56 cm, a waży psy 30-37 kg, suki 24-28 kg.

Pielęgnacja

Właściciel Golden Retrievera nie musi się zbytnio napracować, by utrzymać dobry wygląd swojego psa. Gęsta sierść nie jest mimo swego jasnego umaszczenia podatna na brudzenie się. Codzienna pielęgnacja jej nie zajmuje więcej niż 15 minut w ciągu dnia. Wystarczy czesać codziennie furminatorem miejsca podatne na kołtuny, czyli okolice uszu, zadu, tył łap, pod obrożą i podszerstek. Goldeny linieją przez cały rok, więc niezbędna jest codzienna pielęgnacja. Nie trzeba kąpać go zbyt często, tylko gdy pies wyjątkowo się ubrudzi lub wytarza w czymś co brzydko pachnie. Zaleca się zastosowanie odżywek dla psów długowłosych, wtedy sierść będzie gładka i błyszcząca.

Zdrowie

Goldeny to dosyć zdrowe psy. Zdarzają się u nich alergie pokarmowe i choroby stawów, dlatego warto prześwietlić szczeniaka. Goldeny podatne są na udary słoneczne, dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć psa przed nimi.

Żyją około 13 – 16 lat.