Jak dbać o psie zęby?

Nie pielęgnowanie psich zębów może mieć poważne skutki, takie jak kamień nazębny lub inne choroby, lub po prostu smród z pyska. Mycie psom zębów wydaje się absurdalne, ale jest konieczne.

Jak myć psu zęby?

Przed zabiegiem musisz zaopatrzyć się w specjalną szczotkę i pastę dla psów. Są dwa rodzaje szczotek – podobna do tej dla ludzi, ale po drugiej stronie również ma mniejszą szczotkę i drugi – gumowa szczotka zakładana na palec. Pastę musisz kupić w sklepie zoologicznym, jest o smaku mięsa. Nigdy nie możesz myć psu zęby pastą dla ludzi, bo fluor jest trujący dla zwierząt. Zwykle mycie zębów pupilom nie jest ciężkim zadaniem, bo psa kusi zapach i smak mięsa, ale musisz przyzwyczaić psa do otwierania pyska, żeby było łatwiej. Powtarzać mycia nie trzeba tak często jak u ludzi, można to robić co drugi dzień lub rzadziej. Nie trzeba robić tego też tak długo wystarczy pół minuty lub minuta.

Oswój psa z zabiegiem

Inna sprawa, jeśli pies z pewnych powodów (złych wspomnień i strachu) nie chce myć i boi się szczoteczki. Psa musisz przyzwyczaić, kładąc przed nim tak o szczoteczkę z nałożoną pastą. Po takich kilkukrotnych treningach, możesz zacząć zbliżać szczotkę do pysku psa. Pies pewnie zacznie lizać pastę, więc możesz mu ją włożyć do buzi i zacząć myć.

Mycie zębów szczeniakom

Szczeniakom najlepiej umyć zęby tydzień lub dwa po przybyciu do nowego domu, żeby stres opadł. Należy robić to tak samo jak podano wyżej. Szczeniak pewnie od razu zacznie lizać szczotkę, więc będzie o wiele łatwiej przyzwyczaić go do zabiegu.

Inne sposoby

Są również inne, mniej skuteczne sposoby na utrzymanie czystości psich zębów. Można podawać specjalne gryzaki które usuwają kamień, lub twarde warzywa np. marchewki. Nie zdziw się jeśli po spożyciu gryzaka pies zacznie się intensywnie ślinić – czasami tak jest, i lepiej wtedy zrezygnować z tej formy mycia.