Znane na całym świecie dzięki uwielbieniu przez królową Elżbietę. Te małe, łatwo uczące się pieski będą idealnym towarzyszem dla rodziny.

Historia rasy corgi
Corgi jest psem pasterskim, owczarkiem, sprowadzonym zapewne przez Celtów. Istnieją dwie osobne rasy corgi – welsh corgi pembroke – od nazwy hrabstwa Pembrokeshire w Walii – i Welsh corgi cardigan – od nazwy hrabstwa Cardiganshire. Nazwa “corgi” oznacza małego psa (cor – karzeł, gi – pies) lub psa do owiec (corlan gi).
Z historią tej rasy jest związane wiele legend, między innymi o wróżkach, które dosiadały takich oto czworonogów i zostawiły je ludziom na pamiątkę. Dzieci bawiące się znalazły dwa szczenięcia podobne do lisów i zaniosły je rodzicom, którzy poznali, że to zwierzęta wróżek i je przygarnęli. Uważali, że białe plamy na podszerstku corgi to ślady po uprzęży.
W kronikach pojawił się w 920 r. w walijskim zbiorze praw za czasów Hywela Dda był opisany pies podobny do współczesnego corgi. Jeśli zabiło się takiego psa, trzeba było zapłacić drogie odszkodowanie w cenie wołu.

Za przodka rasy uważa się szpice ze Skandynawii, chociaż większość kynologów woli jednak wersję, że to szwedzki vallhund jest pierwowzorem corgiego.
Na pierwszej oficjalnej wystawie, na których pojawiły się corgi, w 1928r, pembroke’a i cardigana uważano za jedną rasę, jednak teraz te dwie rasy mają osobny wzorzec i nie można ich łączyć.
Charakter
Towarzyski, rozsądny, wierny, empatyczny, kochający, troskliwy, niezależny ale posłuszny, energiczny, czujny, przyjacielski, cierpliwy, zabawny, lojalny. Cały corgi. Jest bardzo inteligentnym psem, bardzo szybko się uczy, jest jednym z najwyżej pod względem inteligencji psem. W dodatku jest dosyć popularny. Corgi to leniwa rasa, a jednocześnie potrafiąca szybko biegać, skakać i spędzać aktywnie czas. Nadaje się do trenowania agility. Nawet śpiąc, jest czujny, jest idealnym kompanem do zabaw. Dobrze znosi samotność, choć to zależy od psa. Jest dobrym towarzyszem zarówno samotnika jak i rodziny, mało aktywnej osoby i sportowca. Corgi uwielbia inne zwierzęta, szybko nawiązuje z nimi dobre relacje. Pies tej rasy szybko odnajdzie się w rodzinie, będzie jej pilnował, strzegł jak stada. Jest to wyjątkowo cierpliwa rasa, więc może spędzać czas z hałaśliwymi dziećmi i nic im nie zrobi.
Ponieważ corgi jest bardzo czujny, może pilnować posiadłości. Zaalarmuje domowników od razu. Z corgim jest ciężko zapaść w zły nastrój. Jego pogodne, wesołe usposobienie ci na to nie pozwoli! Zwykle pies tej rasy nie wybiera sobie faworyta i jest wierny całej rodzinie bez wyjątku. Nie ucieka, trzyma się stada. Nie jest nieufny lub agresywny do obcych, chociaż może przejawiać skłonności do szczekania z podekscytowania na domofon lub gości.

Niepożądanym zachowaniom, takim jak podgryzanie podczas zabawy lub biegu, szczekaniu na wszystko, pogoniami za zwierzętami itp. trzeba zapobiegać od małego.
Corgi potrzebuje zapewnienia ruchu, gdyż jest to pies tryskający energią, więc powinno się mu zapewnić długi spacer podczas dnia. Corgi może mieszkać w mieszkaniu, jednak bez odpowiedniej dawki aktywności może przejawiać skłonności do niszczenia przedmiotów.
Wygląd – wzorzec
Corgi są z natury małe, bo mają tylko 25-30 cm, mają niskie łapy, przednie lekko rozchylone do zewnątrz. Posiadają miękki podszerstek, które linieje dwa razy w roku bardzo obficie. Uszy corgiego są duże, szpiczaste, a umaszczenie ma rudo-białe bądź tricolor (brązowy-czarny-biały), z białym kolorem na “kamizelce”. Corgi ważą od 10-12 kg.

Pielęgnacja corgi
Pielęgnacja corgi nie jest ciężka, wystarczy czesać go dwa razy w tygodniu. W czasie obfitego linienia warto wyczesywać podszerstek furminatorem. Corgi po spacerach może nanieść dużo błota, ale nie trzeba go od razu kąpać, można przetrzeć zwilżonym ręcznikiem. Do kąpania szamponem użyj szamponu dla psów o średniej długości włosa. Po kąpieli włosy corgiego nie powinny być zmiękczone lub uniesione.
Warto dbać o zęby i uszy corgiego, gdyż są podatne na osadzanie się brudu i kamienia. Pamiętaj też o regularnym przycinaniu pazurów.

Zdrowie rasy corgi
Corgi są rasą przystosowaną do warunków pogodowych. Nie przeszkadza mu śnieg i deszcz, trzeba wyjść na spacer nawet w najchłodniejsze dni. Gruby podszerstek chroni go przed deszczem, ale przeszkadza w upały.
Corgi to jedna z zdrowszych ras psów, nie choruje na choroby “typowe” dla rasy, mogą jedynie wystąpić choroby kości, takie jak kulawizna młodzieńcza, która po czasie przechodzi. Warto jednak uważać na częste schodzenie po schodach, intensywne skakanie i przeciążanie organizmu, które może prowadzić do chorób kręgosłupa. Corgi mają wyborny apetyt, ale ze względu na podatność na nadwagę warto dobrać dobrą dietę i nie przekarmiać.