W pudlu kryje się wilk? – czy przodkowie naszych pupili nadal w nich są

Czasami zastanawiasz się czy w twoim westie lub mopsie jest jeszcze trochę z wilka i innych przodków psa? No to ten wpis jest dla ciebie! Bo chociaż z wilka zostały popędy łowieckie, to drapieżniki nie zawsze będzie łączyła więź z psami…

Co łączy psa i wilka – podobieństwa i różnice

Co prawda to prawda – wilk jest przodkiem psa. Niektóre rasy nawet są podobne do wilków – husky, alaskan malamute, wilczak czechosłowacki… Ale co tak naprawdę różni te oba zwierzaki od siebie? Różnice można zauważyć w wyglądzie – czy york lub shih tzu przypomina ci wilka? No nie. U wilków nie ma aż tak wielkiego zróżnicowania gatunków i rozmiarów jak u psów. Są niezauważalne różnice w budowie, układzie nerwowym itd. Np. kto by wpadł na to, że w przeciwieństwie do psów wilki mają tylko czarne pazury i dłuższe i bardziej puszyste ogony? Również różni je charakter – wilk walczy o jedzenie, jest bardziej agresywny i bojaźliwy. Utrzymuje większy dystans od człowieka i boi się go. No dobra, ale niektóre psy też lubią “polować” na jedzenie. Jak już wspominałam, po wilku zostały psu popędy łowieckie. Na przykład właśnie przez te popędy i chęć polowania niektóre psy jedzą śmieci na spacerach – ich przodkowie sami musieli szukać jedzenia. To im po nich zostało.

Dlaczego wilk może stanowić niebezpieczeństwo dla ciebie i psa?

Jeśli spotkasz w lesie wilka, a będzie przy tobie pies i to spuszczony ze smyczy, pierwszą ofiarą stanie się pies. Niektóre wilki, które wcześniej dostawały jedzenie od ludzi, przestały się ich bać. To one stanowią największe zagrożenie. Jeszcze gorzej jeśli pies zapragnie się pobawić z wilkiem, nawet tym bojącym się. Podejdzie bliżej i wtargnie na terytorium swojego przodka. Wilk, który poczuje utratę dystansu, nie wie przecież że to jest jego daleki i dawny potomek. Od razu rzuci się na zdobycz.

NIE CZEKAJ – KIEDY ZOBACZYSZ WILKA, WEŹ PSA NA SMYCZ I SPOKOJNIE I WOLNO ODEJDŹ.