Golden i labrador – różnice i podobieństwa

Golden i labrador to jedne z najczęściej kupowanych retrieverów, cieszą się sławą w Polsce i na całym świecie. Czy są do siebie aż tak podobne, jak niektórzy uważają? Czy Golden to długowłosy labrador, a labrador to krótkowłosy Golden?

Wygląd

Różnice w wyglądzie zauważysz na pierwszy rzut oka – labrador ma krótką sierść, a Golden jest długowłosy.

No właśnie, długowłosy. Pewnie na jego widok powiedziałeś “Mu wypada więcej sierści”, co? To nie do końca prawda – sierść długowłosych psów podczas linienia tworzy kłębki, które najczęściej atakują kąty w mieszkaniu, a sierść swojego labradora zobaczysz wszędzie i to nie zbitą w kulki, tylko pojedyncze włoski. No i po goldenkach trzeba mniej sprzątać – wystarczy odkurzyć i problem z głowy, a sierść drugich retrieverów będzie nawet na stole i już nie będzie tak prosto.

Pielęgnacja długowłosego goldisia, wbrew pozorom, nie wymaga też długiej pielęgnacji – kilka minut w tygodniu na wyczesanie. Nie potrzebuje też częstej kąpieli – jedynie kiedy się czymś zabrudzi np. wykąpie się w kałuży 😉.

Dwa retrieverki różnią się też maścią. Goldeny – jak sama nazwa mówi – są złote i kremowe, a labki mogą być czarne, brązowe, złote, biszkoptowe, kremowe… generalnie we wszystkich kolorach, ale niedopuszczalne są łaty, tylko jenolita maść.

Golden retriever

Charakter

Spokojny, łagodny, czuły i wrażliwy, bardzo związany z właścicielem, kochający aktywność i zabawę… – tak można opisać goldenka. Labrador ma troszkę inny charakter. Jest bardziej energiczny, trudniej go okiełznać i czegoś nauczyć, “ułożyć”. Złotej rasie zależy na tym, żeby jej właściciel był szczęśliwy, dumny z niego, więc nauka to dla niej przyjemność. Chyba, że zostawania samemu w domu 😉.

Labek jest bardziej… samodzielny, ale przez to może być władczy. Wymaga szkolenia od szczeniaka, bo jest uparty. Nauka tego pieska zajmie ci więcej czasu i będzie męcząca. Dodatkowo, źle wychowany może stać się nadpobudliwy i agresywny.

Labrador retriever

Zdrowie

Golden retrievery są zdrowsze i odporniejsze na niepogodę od labradorów. Chociaż obie rasy mogą zachorować na dysplazje stawów biodrowych lub łokciowych, ryzyko jest większe u labków. Goldeny częściej za to chorują na alergie pokarmowe. Oba psy są łakomczuszkami, więc trzeba zapobiegać otyłości, na którą mogą zachorować. Karmy dla takich ras muszą być bogate w witaminy.

Dogoterapia i pies pomocniczy

Jeśli patrzeć pod kątem dogoterapii, to lepszy jest golden. Psy te potrafią towarzyszyć człowiekowi cały czas, bez względu na warunki, są mu oddane.