Zanim kupisz Golden Retrievera

Urocze, puchate pieski z łagodnym temperamentem, idealne dla dzieci. Tyle wiedzą o nich potencjalni przyszli właściciele goldenów. Jak jest naprawdę? To się zwykle okazuje dopiero później, jak szczeniak (bądź dorosły!) trafi już do domku i posiedzi w nim przez tydzień lub dwa. A że my mamy w domku takiego kudłacza, to możemy trochę opowiedzieć.

Temperament goldenów

Goldenki wcale nie są takie spokojne. One są po prostu leniuchami. Prawie całą dobę śpią. To czasem jest plus, bo na pierwszy spacer, z własnej woli to wstaną o 10:00. Nie licz również, że jako przyszły właściciel goldena będziesz miał całe łóżko dla siebie! Jednak te pieski cenią sobie zabawę i towarzystwo ludzi, gości witają jak swoich. To też czasem robi problem – skaczą na każdego człowieka na ulicy, który powie “O jejciu, jaki piesiunio! Ile ma? Samiec czy suczka? To młody jakiś? Nie? Stary? O jejciu a taki słodziak!”. Jakby co, ta rozmowa powtarza się codziennie. Wracając do cech goldenów – są one bardzo chętne na jedzenie i są łakomczuchami, co tak na prawdę nie pomaga w szkoleniu. Podam przykład: ostatnio próbowałam nauczyć Tiaga sztuczki “Posprzątaj zabawki”. Do niej potrzebna jest znajomość dwóch komend: “puść” i “aport”. Tiagusiowi nie idzie najlepiej “aport” więc chciałam poćwiczyć. Przygotowałam mięsko do nagradzania, kilka różnych zabawek do rzucania, zawołałam Tiaga. Tylko zobaczył, że mam jedzenie, przybiegł, usiadł przede mną dał łapę w powietrzu, zrobił leżeć, turlaj się i wszystko możliwe. Wzięłam zabawkę, rzuciłam i on podszedł do niej, popatrzył się na nią, na mnie i podszedł do mnie. Było widać, że się trochę wahał. Ale za jedzenie wszystko. Sztuczki typu to, trzeba z nim ćwiczyć bez jedzenia, lub dopiero potem go nagrodzić jedzeniem. Bo najlepszą nagrodą jest jedzonko, nie oszukujmy się.

Pyszczek śmierci

Goldenki lubią trzymać w gębie wszystko co popadnie, od piłeczki po rodzinne pamiątki, ładowarkę do baterii lub szkolną lekturę – przekonałam się o tym sama. One po prostu trzymają je w pysku. Nie jedzą, chyba że im posmakuje. Dlaczego? Nie wiadomo. Może instynkt? Kiedyś goldeny przynosiły martwą zwierzynę wodną myśliwym, może stąd to się wzięło? W każdym razie, uważaj, żeby przed przyjściem psa do nowego domu w miarę pochować interesujące przedmioty – nie chodzi tu o kable, o zabezpieczania całego mieszkania, bo ich to nie obchodzi. Ale takie przedmioty, jak inhalator lub rozrzucone zabawki mogą źle skończyć, jeśli nie będziesz miał psa na oku, a szczególnie, jeśli to jest szczeniak.

Instynkt łowiecki?

U goldenów go nie widać. Z resztą jaki miałby być? Czasem ewentualnie, jeśli zobaczy ptaka. Wiewiórki, zające, sarny też interesujące, ale przecież one nie umieją latać i ci nie uciekają w powietrzu! I co to za frajda?

Ale goldeny uwielbiają wodę. A najgorsze jest to, że po wypiciu wody z kałuży lub jeziorka, włącza im się “świr tryb”. Przynajmniej Tiagosz tak ma. Myślę jednak, że nie tylko on.

Warto raz na jakiś czas umożliwić psu kąpiel w “dzikiej” wodzie, nie tylko w wannie. Można zabrać go nad rzekę lub jezioro, gdzieś gdzie nie ma ludzi, zabrać piłeczkę, porzucać, rozruszać psa. Nie radzę zabierać nad morze, bo psy generalnie boją się fal.

Kłębki sierści vs odkurzacz

UWAGA, bo to może zadecydować o tym, czy w końcu chcesz mieć tego psa – Goldeny linieją. W potwornych ilościach. Naprawdę. Najlepiej widać to podczas zabawy, gdy sierść leci na wszystkie strony w masowych ilościach. Podczas przytulania musisz liczyć się z tym, że na koszulce będziesz miał połowę swojego psa. Więc czarne ubrania – żegnajcie. Z goldenem nie można być ponurakiem :). Psy te linieją nie tylko przez wiosnę i jesień. One linieją cały rok. Bez przerwy. Na szczęście sierść goldenów zbija się w kłębki, które jest bardzo łatwo wyczyścić. Ale do tego potrzebny dobry odkurzacz, nie żadna miotła. Kolejne wydatki!

Słowa na zakończenie

Nadal chcesz goldena? – I dobrze! Bo te kilka wad to jest nic w porównaniu do zalet! Jeśli realnie zastanawiasz się nad nabyciem tego złotego psa, to życzę powodzenia w wychowaniu psiaka oraz nie przetłuszczenia go!